Home GENEL Kadın Sığınma Evlerinde Kalma Süresi

Kadın Sığınma Evlerinde Kalma Süresi

0 681

Sığınma evinde yönetmeliklere göre ortalama 3-6 ay kalabilirsiniz. Bu süre, resmi kurumlarda hayati tehlike olduğu taktirde ve bazı belediye ve sivil toplum kuruluşlarına ait olanlar da şiddet yaşayanın ayakları üzerinde duruncaya kadar uzatılmaktadır.
Sığınma evlerine 60 ve üzeri alınmadığı için o yaşlarda iseniz, bir huzur evine yerleştirilmeyi talep edebilirsiniz.
Her sığınma evinde kalanların güvenliği açısından gerekli görülerek koyulmuş bazı kurallar(bir süre telefon etme ya da dışarı çıkma yasağı vb.) ve prosedürler vardır.
Sığınma evlerine yönetmelik gereği 12 yaşından büyük erkek çocuklar alınmaz, ancak annenin rahatlıkla görebileceği mesafede bir yetiştirme yurduna yerleştirilmeleri sağlanır.
Sığınma evlerinde yeterli personel olmaması ve toplu yaşamın bir gereği olarak günlük rutin işlerin yapılması için herkesin sorumluluk alması istenir.
Bazı sığınma evlerinde okul öncesi çocukların bakıldığı kreş bölümleri mevcuttur. Böyle yerlerde çocuklar kadınların bir işe gitmesine engel teşkil etmez. Olmadığı taktirde, her ilde SHÇEK’in özel kreşlerde belli bir ücretsiz kontenjanı vardır. İhtiyaç duyulduğunda bu hizmetten yararlanmak için baş vuruda bulunun.
Sığınma evinde kaldığınız süre içinde görevlilerin desteği ile;
İl ya da ilçe sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından kira, ev kurma yardımı ve bir beceriniz varsa uzun vadeli iş kurma kredisi alabilirsiniz
İş-kur’un ve çeşitli kurumların açtığı meslek kurslarına giderek mesleki bir beceri edinebilirsiniz.
İş olanaklarını değerlendirebilir, bağımsız yaşama geçmeden önce maddi sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz.
Ailenin korunmasına dair kanundan yararlanmak ya da boşanmak için mahkemeye başvurabilir, ücretsiz avukat edinebilirsiniz.
Bir çok sığınma evinde psikolojik destek vermek üzere meslek elemanları bulunmakta ya da başka kurumlarla bağlantılı olarak bu hizmet verilebilmektedir. Kaldığınız süre içinde bu tür hizmetlerden yararlanabilirsiniz.
Sığınma evinde size diğer kadınlardan gelen birlikte yaşamak ya da çalışmak gibi her türlü teklifi oradaki yetkililere danışarak değerlendirin..

SIMILAR ARTICLES

0 317

0 824

NO COMMENTS

Leave a Reply