Saç kuruturken yapılan yanlışlar

Saç kurutmak, fön çekmek hepimizin hemen her gün yaptığı işlemlerden biri. Ancak, bazı yanlışlar yapabiliyoruz. Saç kuruturken dikkat etmemiz gereken bazı ipuçları var. Peki, onlar neler? Sizler için derledik. İşte fön makinesi kullanırken yaptığımız 15 hata. 
1.Sadece sıcak hava ile saç kurutmak
Hemen hemen tüm saç kurutucularının soğuk hava akışı modu vardır. Soğuk hava nemin buharlaşmasını yavaşlatacaktır, bu da bukleler ya da fönünüzün daha uzun süre kalıcı olacağı anlamına gelir. 

2. Yanlış bir hava akış yönü seçmek
Saçlarınızı hangi yönde kuruttuğunuz da oldukça önemlidir. Saçlarınızın kırılmaması için köklerden uca doğru kurutmalısınız.
Böylece saçınıza doğal bir parlaklık da kazandırabilirsiniz.

3. Fön makinesini yanlış tutmak
Pek çok insan saçını kuruturken, tarağı her zaman kullandığı eliyle, fön makinesini ise diğer eliyle tutar. Ancak bu doğru değildir, çünkü şekillendirmede asıl işlevi gören fön makinesidir. Bu nedenle fön makinesinin hızının ve yönünün ayarlanması için baskın elle tutulması gerekir. Bu, süreci daha iyi kontrol etmenize ve daha verimli çalışmanıza, daha az çaba harcamanıza yardımcı olacaktır.

4. Saçı aşağı doğru çekerek şekillendirmek
Saçı aşağı doğru çekerek şekillendirmek saçın kırılmasına sebep olur. Bunun yerine fön makinesi yardımıyla saçınızı tarayarak şekillendirebilirsiniz. Böylece, hacimli, canlı ve pürüzsüz görünen bir saç modeline sahip olabilirsiniz.

5. Fön makinesini saça çok yakın tutmak
Fön makinesini kafanıza yakın tutarsanız, saçınızı daha kırılgan hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda kafa derinizi de yakabilirsiniz. Fön makinesi ile başınız arasında en az 30 cm olmalıdır. 

6. Saçları ayırmadan şekillendirmek
Tüm saçımızı bir anda kurutmaya çalışmaktansa, saçlarımızı 4-5 parçaya ayırarak kurutmak daha hızlı ve daha etkili sonuç almamızı sağlar. 

7. Havluyla çok uzun süre beklemek
Özellikle pamuktan yapılmışsa, saçlarınızı havluyla 30 dakikadan fazla kurutmayın. Pamuklu kumaşın parçacıkları sürtünme etkisi yaratır ve daha sonra fön makinesi ile kuruturken saçları daha savunmasız hale getirir. Mikrofiberden yapılmış daha yumuşak bir havlu tercih edin ve saçınızı 10 dakikadan fazla bekletmeyin. Kalın ve yoğun saçlar bir fön makinesi kullanmadan önce yaklaşık yarı kuru olmalı, ince veya orta kalınlıktaki saçlar yaklaşık %80 kuru olmalıdır.

8. Isı koruması olan ürünler kullanmamak
Saçınıza devamlı olarak ısı uyguluyorsanız, ısı korumalı bir bakım ürünü tercih etmeniz doğru olacaktır. Bu tür bir ürün, yıkama rutininizin bir parçası olabilir. Genellikle ıslak ya da nemli saça uygulanan krem veya yağları saç tipinize göre tercih etmelisiniz. Kuru saça sahipseniz alkol bazlı ürünlerden uzak durmak daha iyidir. Yağlı saçlarınız varsa, yağ bazlı ürünleri tercih etmekten kaçınmalısınız.

9. Fön başlığı kullanmamak
Fön başlığı kullanmanız, hava akımını saçın belli bir bölümüne yönlendirmenize yardımcı olur. Böylece saç uçlarınız daha sağlıklı görünür ve saçınız daha az karışır. Ayrıca bu başlık saçlarınızı aşırı ısıya karşı da korur. Köklerinize doğru fön başlığını tutarsanız saçınız ekstra hacim kazanır.

10. Saç kurur kurumaz dışarı çıkmak
Saçınızı kuruttuktan hemen sonra dışarı çıkmak, sıcaklıkta ciddi bir değişiklik yaratacağından sadece saçınızın hacmini olumsuz yönde etkilemez, aynı zamanda kafanızdaki cilde de zarar verebilir.

11. Sadece difüzör ile saç kurutmak
Islak saçların daha kırılgan bir yapısı vardır. Difüzör, kıvırcık saçlar için tasarladığından daha yoğun bir fönleme hızına sahiptir. Bu nedenle saçınızı direkt olarak difüzörle kurutmak yerine önce fön başlığıyla başlamalısınız, böylece kırılmanın önüne geçebilirsiniz.

12. Şekillendirici başlıkları doğru kullanmamak
Fön makinesi başlıkları metal, seramik veya plastikten yapılabilir. Metal daha hızlı ısınmaya eğilimlidir ve saçlara zarar verebilecek ek bir faktör haline gelir. Bu nedenle, özel günler için bir metal başlık kullanmak ve günlük kullanım için plastik veya seramik bir başlık tercih etmek daha iyidir. 

13. Fön makinesini temizlememek
Hiç fön makinesini temizlediniz mi? Makinenin içinde biriken kirler sadece cihaza değil saçınıza da zarar verebilirler. Hava akımının olduğu kanalda biriken kir, toz, yapışkan saç ürünleri hava akışını yavaşlatır ve içindeki sıcaklığın artmasına neden olur. Fön makinesini haftada bir kez kullanıyorsanız, ayda bir kez temizleyin. Daha sık kullanıyorsanız, her 2 haftada bir temizlemelisiniz. 

14. Maksimum sıcaklıkta saç kurutmak
Bu, en sık yapılan hatalardan biridir. Eğer maksimum sıcaklıkta saçlarınızı kurutursanız, bu durum, saçlarınızın daha fazla kurumasına ve daha kırılgan hale gelmesine neden olur.  

15. Tek pozisyonda fön makinesini tutmak
Bazı insanlar kurutucuyu tek bir konumda tutarak saçlarını kurutuyorlar. Aslında fön makinesini sürekli hareket ettirmeli, açılarını değiştirmeli ve başınızın etrafında döndürmelisiniz. 

Çizimler: Alena Tsarkova