Cildinizi Canlandıracak 5 süper Besin


Doğru beslenme sağlığınız için çok önemlidir. Sağlıksız bir diyet metabolizmanıza zarar verebilir, kilo almanıza ve hatta kalp ve karaciğer gibi organları incitmenize neden olabilir. Ama yediğiniz her şey başka bir organı da etkiler; cildiniz. Ona iyi davranmak, yenilenmesini ve canlanmasını sağlamak için tüketebileceğiniz birkaç besinden bahsetmek istiyorum.

YAĞLI BALIKLAR

Somon, uskumru ve ringa balığı gibi yağlı balıklar, sağlıklı ciltler için mükemmel besinlerdir. Bunlar, cilt sağlığını korumak için önemli olan omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynağıdır.

Omega-3 yağ asitleri, cildin sıkılaşması, nemlenmesi için gereklidir. Omega-3 yağ asitlerindeki eksiklik kuru bir cilde neden olabilir.

Balıktaki omega-3 yağları, kızarıklığa ve akneye neden olabilen inflamasyonu azaltır ve cildinizi, güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyabilirler. Bazı araştırmalar, balık yağı takviyelerinin, psöriyazis ve lupus gibi cildinizi etkileyen iltihaplı ve otoimmün hastalıklarla savaşabileceğini de göstermektedir.

Yağlı balıklar ayrıca cildiniz için en önemli antioksidanlardan biri olan E vitamini içerirler. Cildinizi serbest radikallere ve iltihaplara karşı korumak için yeterli E vitamini almak çok önemlidir. Bu balıklar, aynı zamanda, cildinizin dayanıklılığını ve pürüzsüzlüğünü korumak için gerekli olan yüksek kaliteli proteinlerin kaynağıdır.

Son olarak, balık iyi bir çinko kaynağıdır. İltihabı iyileştirmek, yeni cilt hücrelerinin üretimini sağlamak ve genel cilt sağlığı için gerekli olan çinkonun eksikliği cilt iltihabına, lezyonlara ve gecikmiş yara iyileşmelerine yol açabilir.


AVOKADO

Avokado, sağlıklı yağ asitleri içerir. Bunlar, cildinizin sağlığı da dahil olmak üzere vücudunuza birçok yarar sağlar. Cildi esnek ve nemli tutmak için bu yağların yeterince alınması önemlidir.

700'den fazla kadın üzerinde yapılan bir çalışmada, toplam yağın yüksek oranda avokadoda bulunan yağ asitlerinden alınmasının, daha esnek ve canlı bir deri ile ilişkili olduğu bulunmuştur.

Ön kanıtlar, avokadonun, UV ışınlarının ciltte meydana getirdiği hasarı ve kırışıklıkları da önleyebileceğini göstermiştir. Aynı zamanda balıklar gibi avokado da iyi bir E vitamini kaynağıdır.

Çalışmalara göre E vitamini, C vitamini ile kombine edildiğinde, daha etkili olabiliyor. Cildinizi güçlü ve sağlıklı tutan ana yapısal protein olan kolajen oluşturmak için cildinizin C vitaminine de ihtiyacı var. C vitamini aynı zamanda E vitamini gibi cildinizi güneş ve çevre kaynaklı oksidatif hasara karşı koruyan ve yaşlanma belirtilerini azaltabilen bir antioksidandır.

100 gramlık bir porsiyon veya yaklaşık yarım avokado, E vitamini için günlük alınması gereken miktarın % 10'unu ve C vitamini için % 17'sini sağlayabilir.

 

CEVİZ

Cevizi sağlıklı bir cilt için mükemmel besin haline getiren birçok özelliği vardır. Hem omega-3 hem de omega-6 yağ asitlerini diğer kuruyemişlerden daha fazla içerir. Omega-6 yağ asitleri, diyetlerde genellikle daha bol miktarda bulunurken, omega-3 yağ asitlerinin kaynakları sınırlıdır.

Bir porsiyon ceviz (30gr), çinko için günlük alınması gerekenin % 6'sını içerir, bu da hem yaraların iyileştirilmesi hem de bakterilerle ve iltihaplarla mücadele için gereklidir.

Ceviz ayrıca az miktarda antioksidan vitamin E, C vitamini, selenyum içerir ve porsiyon başına 4–5 gram protein sağlar.

 

YEŞİL ÇAY

Yeşil çay cildinizi hasara ve yaşlanmaya karşı koruyabilir. Yeşil çayda bulunan kateşinler olarak adlandırılan güçlü bileşikler, cildinizin sağlığını korumasını sağlarlar.

Diğer birçok antioksidan içeren gıda gibi, yeşil çay da cildinizi güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyabilir.

60 kadının katıldığı 12 haftalık bir çalışmada, günlük olarak yeşil çay tüketiminin, güneş ışığının neden olduğu kızarıklığı % 25'e kadar azaltabileceği bulunmuştur. Ayrıca yeşil çayın cildin nemini, pürüzlülüğünü, ve elastikiyetini artırdığı gözlemlenmiştir.

 

BİTTER ÇİKOLATA

İşte çikolata yemek için bir neden daha ! Kakaonun cildinize etkileri oldukça olağanüstü. Bitter çikolata, yüksek kakao içeriği sayesinde cildinizi kuruluğa, kırışıklığa, güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruyabilir. Cildin nemliliğini korumasına yardımcı olur, kan akışını düzenler ve cilt dokusunun iyileşmesini sağlar.

Yapılan bir çalışmada, her gün antioksidanlardan yüksek kakao tozu tüketen katılımcıların 6-12 hafta sonrasında, daha sıkı ve daha nemli bir cilde sahip oldukları bulunmuştur.

Bir başka çalışmada, günde 20 gram yüksek antioksidan içeren bitter çikolata tüketenlerin, düşük antioksidan yani düşük kakao içeriğine sahip çikolata tüketenlere göre UV ışınlarına iki kat daha fazla dayanabileceği bulunmuştur.

Unutmayın ki ; kesin sonuçlar için her zaman daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Ama elde edeceğiniz faydaları en üst düzeye çıkarmak ve eklenti şekeri minimumda tutmak için en az % 70 kakao içeren bir bitter çikolata tercih ettiğinizden emin olun.

Diyetisyen İpek Şahin