Duygusal açlık nedir?

Selamlaaar,
Bugün aslında hepimizin yaşadığı ama farkında olmadığı bir konuyla geldim.

Nedir bu duygusal açlık?
Kişinin aç olmadığı halde kendini aç hissetmesi, sürekli bir şeyler yeme isteğine sahip olması ve bu açlığı genel de şekerli besinlere karşı olmasıdır.

Diyete başlıyorum ama 2-3 gün sonra bozuyorum, canım sürekli tatlı istiyor, bir kaşık alıyorum devamı geliyor. Âmâ bugün tatil. Bugün benim doğum günüm...

Bunların hepsi aslında birer bahane. Zaman zaman kişide bunun farkında varıyor ama farkına vardığını kabul edemiyor veya etmek istemiyor.

Peki, sorun aç kalmak mı? Sorun yasaklar mı? Bakıldığın da yasaklar olmayan bir diyette bile kişi tatlı krizlerine giriyorum diyebiliyor bu nokta da aslında kişi tatlı krizlerine girmiyor belki yaşadığı stresi, mutluluğu bunun gibi duygularını besinin arkasına sığınarak gidermeye çalışıyor.

Böyle durumlarda ne yapılmalı? Öncelikle kişi kendini sorgulamalı gerçekten canım istiyor mu?

Kendine 10-15 dakika zaman tanınmalı. Bu süre içerisinde istediği besini düşünmemeli. Hala daha isteğini bastıramıyorsa kendi kendine söz verip besinin hepsini değil sonrasında onu üzmeyecek kadarını yemeli.

Beslenme günlüğü tutulabilir. Neler yedim, gerçekten gerekli besinleri mi yiyorum vs. gibi sorgulamalar yapabilmeli.

Kriz anında yemeyin demek yerine yiyin ama az yiyin demenin daha doğru olduğu unutulmamalı.

Düzen bozulunca pes etmeyin sonrasında düzeninize devam edin.

Her şeyin kendi elinde olduğunu unutmamalı. Besinler sizi değil siz besinleri yönetiyorsunuz. Onlar sizin sahibiniz değil siz onun sahibisiniz unutmayın.

Son olarak ta basit gibi görünen bu konunun yeme bozukluklarının temelinde yattığını unutmayın. Besinleri düşmanınız, dostunuz olarak görmeyin. Her şeyi gerektiği kadar yerseniz hiçbir şey size zarar vermez. Yeter ki kendinizi tanıyın ve kontrolü elinizde tutan siz olun. :)