Kadın cinselliği hakkında merak edilenler

Cinsellik, yaşam boyunca insanlığın en temel olgularından biridir. Kadın cinselliği ise eski zamanlardan günümüze hala aşılmaya çalışan bir tabu durumundadır. Biz de bugün sizlere kadınların cinsel hayatı hakkında en merak edilenleri derledik.

• Kadınların dokunulmaya en duyarlı bölgeleri göğüsleri, göğüs uçları, dudakları, boynu ve vajinasıdır. Bazı kadınlar, bu konuda hassas oldukları için, bu bölgelere dokunulduğunda bile orgazm olabilirler.

• Kadınlar 30’lu ve 40’lı yaşlarda cinsel olarak daha istekli olurlar. Özellikle 40’lı yaşlarda güçlü ve çoklu orgazm yaşayabilirler.

• Kadınların kendilerini en iyi hissettiği ve cinsel isteklerinin en çok arttığı dönem yumurtlama dönemidir. Bu da, kadının o ayki ilk regl gününden itibaren 11, 12 ve 13.günlere denk gelir.

• Ortalama kadın orgazmı 20 saniye sürüyor. Bu demek oluyor ki erkek orgazmından 14 saniye fazla.

• Boşalmayı bilmeyen kadınların sayısı çok fazla. Bunun için önce mastürbasyonu bilmek gerekiyor. Kadının vücudunu keşfetmesi ve haz aldığı bölgelerini uyarması lazım.

• Boşalmayla orgazm aynı şeyler değil. Boşalma rahatlama, orgazm ise rahatlamayla birlikte haz duygusunu hissetmektir.

• Vajinada bazı kişilerde bulunan zar, kimilerinde daha kalın ve kapalı bir yapıya sahipken kimilerinde daha esnek veya incedir. Kimi zaman zar o kadar esnektir ki ancak doğum esnasında tamamen yok olur. Dolayısıyla zarın yapısına bağlı olarak bazı kişilerde ilk cinsel birliktelik esnasında kanama olmayabilir. Kanama çoğunlukla zardan dolayı değil, vajinanın yeterince ıslak olmaması ve çok sert ya da acele şekilde birleşme olmasından kaynaklanır.

• Kegel egzersizi, diğer bir deyişle vajina kaslarını sıkıp bırakmak bir kadını orgazma götüren en kestirme yol.

• Kadınların regl döneminde seks yapmasında teknik olarak bir sakınca yok. Ancak kadınlar regl dönemlerinde vajinal enfeksiyona açık hale gelirler. Bu yüzden temizlik ve korunma çabası, daha üst seviyede tutulmalıdır.

• Duş jelleri veya sabunla vajinayı temizlemek, içerde bulunan vulva derisini tahriş edecek ve vajinanın doğal florasını bozacaktır. Mümkün olduğunca kimyasal içermeyen doğal ürünlerle ve sadece suyla vajinayı temizlemek, iç çamaşırı olarak da sentetik yerine pamuklu giysiler seçmek en sağlıklı olanı.

• İlk cinsel birleşme acılı ve ağrılı olmak zorunda değil. Çoğu kadının kızlık zarı, ince ve esnek yapıdadır. İlk cinsel birleşme deneyimi yaşayacağınız zaman ön sevişme süresini uzun tutmanız, vajinadaki kayganlığı artırır. Birleşme esnasında partnerinizin de yumuşak davranması önemlidir. Zorlayıcı hareketler canınızı yakabilir. İlk birleşme anı ne kadar zevk dolu ve acısız olursa cinsellik hakkındaki düşünceleriniz o kadar olumlu gelişir.

• Kadınlar erkeklere göre daha yavaş ve zor uyarılıyor. Fakat kadınların en büyük şansı üst üste orgazm yaşayabilmeleri oluyor. Kadının boşalması daha uzun sürüyor ve art arda cinsel ilişkiye girebiliyor. Bu nedenle orgazmın da üst üste yaşanması mümkün olabiliyor.

• Vajinismus, cinsel birleşmeye yaklaşırken ya da vajinaya giriş denendiği zaman, vajinanın dışa yakın kısmını çevreleyen kaslarda tekrar eden ve sürekli biçimde istemsiz kasılmaların olması ve cinsel birleşmeden ruhsal anlamda korku ve fobik kaçınma deneyimlenmesi olarak tanımlanabilir. Vajinismus bir hastalık değildir; çoğunlukla baskı, beden ve cinselliğe dair olumsuz mesajlar, bilgi eksikliği, korku ve benzeri toplumsal ve bireysel faktörlerden kaynaklanır.